top of page
חיפוש

איך לקרוא את מידות הצמיג

עודכן: 22 בפבר׳

על צמיגים ותכונותיהם קיים מידע רב – הבנתו חשובה לבחירה נכונה של צמיגים חדשים.

כל המידע המופיע כסימונים המורכבים מאותיות ומספרים מוטבע על דופן הצמיג וחלק מהמידע מופיע גם ברישיון הרכב. מלבד מידת הצמיג מופיעים נתונים נוספים כגון רמת הבטיחות ותאריך יצור הצמיגים.מידות וסימני הצמיג
איך לקרוא נכון את מידות וסימני הצמיגפירוט הסימונים בצמיג לדוגמה, ‪‎:P235/55 R18 100V‬‫‏


קטגוריית הצמיג


האות הראשונה שמופיעה לפני גודל הצמיג מסמלת את ייעודו של הצמיג: האות "P" מייצגת את המילה passenger לרכב נוסעים; האותיות "LT" מייצגות את צמד המילים light track, רכב מסחרי גדול.


רוחב הצמיג


רוחב הצמיג נמדד במילימטרים כאשר המדידה מתבצעת מדופן אחד של הצמיג לדופן השני והוא נע בין 135 ל-335 בקפיצות של 10 מ"מ.


חתך הצמיג


מתייחס לגובה דופן הצמיג. מספר זה מייצג אחוז מסוים מרוחב הצמיג, לדוגמא אם רוחב הצמיג הוא 205 והחתך הוא 55 אז גובה הצמיג יהיה 205X0.55=112.75 מ"מ.


סוג בניית הצמיג


האותיות "R" או "D" מסמלות את סוג הבנייה ההנדסי של הצמיג. "R" = צמיג בעל מבנה רדיאלי. צמיגים רדיאליים הם הסוג הנפוץ ביותר של צמיגי רכב או משאית. בצמיגים אלה שכבות הפלדה מסודרות בכיוון מקביל לגלגול הצמיג (כיוון הנסיעה). “D” = צמיג בעל מבנה דיאגונלי שמצביע על בנייה אלכסונית. בצמיגים אלה הפלדה או הניילון חופפים זה את זה באלכסון והם משמשים בעיקר רכבי אספנות, טרקטורים ישנים וכדומה.


הקודים “F”/"ZP" – Zero Pressure/"RFT" – Run Flat Tire". מסמלים צמיג שניתן לנהוג בו במהירות איטית למרחק קצר לאחר ניקוב גם לאחר ריקון מוחלט של לחץ אוויר ומכאן שמו: run flat.


בצמיגים מסוימים ניתן לראות את צמד האותיות “M + S”, כלומר כי הצמיגים מותאמים לנסיעה בבוץ ושלג. ייתכן גם שעל הצמיג מוטבע מעין גרף הררי עם פתית שלג, שמציין שהצמיג הוא דרגה מעל צמיג "M + S" לביצועים במזג האוויר קיצונים. שימו לב: אין זה אומר שמדובר בצמיגים ייעודיים בשלג או בוץ עמוק.


קוטר הצמיג


קְטָרי הצמיגים הנפוצים נעים בין 13" ל-19", אך כמובן שיש גדלים רבים נוספים. ב-13", למשל, הכוונה היא שיש להרכיב את הצמיג על ג'נט בקוטר 13".


משקל ומהירות


כושר העמסה מייצג את כמות המשקל המקסימלית שהצמיג יכול לשאת בצורה בטוחה. טווח מד העומס נע בין 0 ל-279 – ככל שהמספר גבוה יותר, כך הצמיגים יכולים להתמודד עם משקל רב יותר. ברוב הצמיגים במכוניות הנוסעים טווח זה נע בין 75 ל-105.


האות של דרגת המהירות מציינת את המהירות המקסימלית שהצמיגים יכולים לנסוע בבטחה. קוד זה מתייחס למהירות מרבית בקמ"ש. דרגות אלו נעות בין B ל-Z:


B - עד 50 קמ"ש

C - עד 60 קמ"ש

D - עד 65 קמ"ש

E - עד 70 קמ"ש

F - עד 80 קמ"ש

G - עד 90 קמ"ש

J - עד 100 קמ"ש

K - עד 110 קמ"ש

L - עד 120 קמ"ש

M - עד 130 קמ"ש

N - עד 140 קמ"ש

P - עד 150 קמ"ש

Q - עד 160 קמ"ש

R - עד 170 קמ"ש

S - עד 180 קמ"ש

T - עד 190 קמ"ש

U - עד 200 קמ"ש

H - עד 210 קמ"ש

V - עד 240 קמ"ש

W - עד 270 קמ"ש

Y - עד 300 קמ"ש

Z - מעל 240 קמ"ש


סימון של "96Y" למשל פירושו שהצמיג יכול להתמודד עם 710 ק”ג, ואילו ה-”Y“ מציין כי הצמיג מדורג כבטוח במהירויות של עד 300 קמ”ש. במקרה הזה ומופיע בסוגרים מה שמעיד שהוא בנוי למהירות גבוהה מ-300 קמ”ש. הכיתוב "ZR" נועד ליצרנים ולמעשה אומר שהצמיג נועד לעמוד במהירויות של 240 קמ”ש ומעלה.


חשוב לשמור על ערכי עומס ומהירות מתאימים בעת החלפת הצמיגים וקניית צמיגים חדשים.


תקן בטיחות


ישנם שלושה קודי בטיחות המופיעים על דופן הצמיג.


DOT – אמריקאי


E – אירופאי


JIS – יפני


אחיזה (Traction)


דרגת האחיזה נמדדת במבחנים על כביש רטוב והיא מציינת את יכולת הבלימה הקו ישר של הצמיג, אין להתייחס למדד כזה כרלוונטי לגבי רמת האחיזה בפניות בכביש רטוב.


הדרגות הן AA, A, B, C כאשר "AA" היא הרמה הגבוהה ביותר, ואילו "C" היא בעלת יכולת הבלימה החלשה ביותר.


טמפרטורה


קוד הטמפרטורה מייצג את יכולת הצמיג בהתמודדות עם טמפרטורה גבוהה בזמן נסיעה ממושכת בתנאי חום קשים. הדרגות נעות בין A-C כאשר "A" היא בעלת ההתנגדות הגבוהה ביותר לחום ואילו "C" בעלת ההתנגדות הנמוכה ביותר.כושר העמסה מירבי (Maximum Load Limit)


מסמל את המשקל המירבי שהצמיג יכול לשאת כאשר לחץ האוויר בו הוא מקסימלי.


לחץ אוויר מירבי (Maximum Air Pressure)


לחץ האוויר המירבי שאפשר למלא בו את הצמיג, משתמשים בלחץ זה בעיקר על מנת להעמיס על הרכב משקל את משקל העמסה המקסימלי שלו. ככלל נשתמש בלחץ אוויר גבוה יותר ככל שנראה להעמיס יותר על הרכב.


תאריך יצור


על כל הצמיגים המיוצרים קיים תאריך יצור המופיע בארבע ספרות. למשל, 4522 – תאריך הייצור הוא השבוע 45 בשנת 2022.


סימון נוסף על הצמיג הוא שם המותג והדגם שלו:

הטבעת תווית “OUTSIDE” או “ROTAIO” (כיוון נסיעה לפעמים גם יופיע כחץ), מצביעה על כך שהצמיגים הם א-סימטריים ויש להם שינוי בתבנית הסוליה שעל פני הצמיג, מה שיכול לעזור בפיזור מים תוך שמירה על אחיזת כביש.

1,085 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page